minimum, kawa pita w biegu albo zabierana na wynos do samochodu czy tramwaju to norma.
Kawa włoska charakteryzuje się tym, że można ją pić pod różną postacią. Espresso, kawa po turecku, americano, capuccino, cafe late, czy najzwyklejsza z mlekiem. Każdy z tych napojów posiada swoich fanów i zwolenników i nikogo nie dziwi taki obrót spraw. Filiżanka dobrej kawy sprawia, że dzień staje się lepszy, nawet lekarze potwierdzają, że rozsądne ilości kawy mają pozytywny wpływ na zdrowie. Kawa nie tylko poprawia nastrój, ale przede wszystkim podwyższa ciśnienie krwi co skutkuje większym pobudzeniem, senność można pokonać bez trudu filiżanką kawy.
Zasadniczą zaletą kawy jest jej dostępność. Każdy sklep, czy to duży supermarket czy mały sklep w sąsiedztwie czy wyspecjalizowane delikatesy prowadzą sprzedaż kawy. Nie trzeba się ani natrudzić przy jej zakupie, ani zaparzeniu, temu zawdzięcza popularność.
Niektórzy pozostają wierni kawie
Kawa to ulubiony napój wielu osób i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ zniewala aromatem i smakiem. Sprzedaż kawy systematycznie rośnie, bo przybywa jej smakoszy. Na pewno swoich zwolenników ma kawa włoska. Włosi doszli do perfekcji w przyrządzaniu tegoż napoju. Łatwo się o tym przekonać, kiedy udamy się do ojczyzny Dantego i Petrarki. Tylu kawoszy co tam nie ma chyba w żadnym innym kraju. Włosi kawę piją praktycznie przez cały dzień i to jeszcze w różnych wersjach. W końcu nie ma to jak espresso, które błyskawicznie stawia na nogi.
Kawę można przygotowywać na różne sposoby i każdy z nas ma swoje upodobania w tej materii. Niektórzy pozostają wierni kawie "po turecku", która, nawiasem mówiąc, z Turcją nie ma nic wspólnego. Inni preferują kawę z tradycyjnej kafeterki, a jeszcze inni - z ekspresów. Jeszcze jakiś czas temu były modne ekspresy przelewowe, natomiast w obecnej dobie mamy już dostęp do wysokiej jakości ekspresów ciśnieniowych i tym sposobem mamy realne szanse na to, aby napić się dobrej kawy w zaciszu swojego domu. Czegóż chcieć więcej?
Na początku XIX wieku już nie
Do europejskich filiżanek napój z ziaren kawowca zawitał około XVI wieku i uważany był za medyczny specyfik. Kawa była bardzo rzadkim i drogim dobrem, długo niedostępnym dla ludzi z niskich czy nawet średnich warstw społecznych. Sytuacja uległa zmianie, kiedy Europejczycy założyli własne plantacje w koloniach Azji i Ameryki Południowej, a Bliski Wschód przestał być jedynym dostawcą kawy dla Starego Kontynentu. Na początku XIX wieku już nie tylko elity, ale praktycznie każdy Europejczyk mógł raczyć się kofeinowym nektarem. Sprzedaż kawy wzrosła do niewyobrażalnego do tej pory poziomu. Kawiarnie pojawiały się w miastach jak grzyby po deszczu. W samym tylko Wiedniu pod koniec XIX wieku funkcjonowało ich około 1200. W Europejskich sercach zagrzały sobie szczególne miejsca włoskie sposoby przygotowywania kawy. Takie określenia jak cappuccino, caffè czy latte macchiato zagościły na stałe w językach Starego Kontynentu, ciągle wzbudzając niewiarygodnie przyjemne skojarzenia. Kawa włoska stała się praktycznie jedyną, „prawdziwą kawą”; inna niż italska przestała istnieć. Ba! Dla wielu nawet nie ma prawa bytu.
Doskonale w tej roli sprawdza się
Kawa to najlepszy napój na poranne rozbudzenie. Większość ludzi rozpoczyna swój dzień od filiżanki gorącego, czarnego espresso. Doskonale w tej roli sprawdza się kawa włoska. Pełna bogatego smaku i aromatu. Jeśli komuś taki rodzaj kawy wydaje się być za mocny, może do smaku dodać sobie mleka. Kawa jest wtedy delikatniejsza i może przypaść do gustu większej ilości koneserów kawy. Liczne promocje sprawiają, że coraz częściej do użytku domowego kupowane są ekspresy ciśnieniowe. Powodują one, że za sprawą jednego przycisku możemy się delektować dowolnie wybranym napojem. Od caffe latte do podwójnego espresso. Dla każdego coś innego. Sprzedaż kawy dzięki temu rownież rośnie, gdyż lepszej jakości ziarna kawy smakują bardziej, niż produkt byle jakiej jakości. Jeśli chcemy delektować się napojem, to powinniśmy użyć do jego przyrządzenia najlepszej jakości składników. A jeśli już mamy to wszystko, to ważne jest również w czym tę kawę zaserwujemy. Producenci prześcigają się w wymyślaniu przeróżnych udogodnień i gadżetów. Na przykład szklanki z podwójnymi ściankami pozwolą dłużej zachować temperaturę napoju.
Ceny zaczynają się od kilkuset złotych
Kawa włoska najlepiej smakuje oczywiście w słonecznej Italii. Wiedzą o tym ci wszyscy, którzy odwiedzili Półwysep Apeniński i tym samym mogli tam do woli delektować się tym szczególnie smacznym napojem. Nie dziwi więc fakt, że sprzedaż kawy na świecie rośnie. Ale jednocześnie coraz częściej pojawiają się głosy, że liczba plantacji kawy może maleć. Nie ma się jednak co martwić na zapas, bo i tak na wiele spraw nie mamy wpływu.
Wróćmy jednak do tematu kawy. Otóż, można ją przyrządzać na kilka sposobów, a każdy smakosz ma swój ulubiony. Jedni preferują więc kawę z tradycyjnej kafeterki, inni piją li tylko kawę "po turecku", a są i tacy, którzy delektują się kawą z ekspresu. Jeszcze jakiś czas temu zadowalaliśmy się ekspresami przelewowymi, natomiast w obecnej dobie możemy już korzystać z ekspresów ciśnieniowych. W sklepach tego rodzaju sprzętów jest rzeczywiście pod dostatkiem, więc możemy wybierać do woli. Ceny zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą nawet na kilkudziesięciu tysiącach. Tak więc, nawet najbardziej wymagający klienci będą w stanie nabyć taki ekspres, o jaki konkretnie komuś chodzi.